Norfolk Winter School Games – Day 1 Results

Today saw the opening of the 2014 Norfolk Winter School Games with a skiing competition for almost 100 pupils in Years 7-11. The event was held at the Norfolk Snowsport Club in Trowse in Norwich and saw pupils from across the county representing their School Sport Partnership (SSP) in the competition.

Competitiors took part in individual time trials as well as a team relay. At the end of the event medals were awarded to the pupils that posted the top 3 fastest times as well as the top three relay teams.

The full breakdown of results were as below;

 

Year 7-9 Girls                  
Position   Name M/F SSP Key Stage Run1 Run2 Run3 Total
1st 25 Lulu Sieradzka F Norwich SSP 3 17.2 17.17 16.9 51.27
2nd 34 Anna Granville F West Norwich & Dereham SSP 3 17.74 18.14 17.48 53.36
3rd 50 Claudia Hawes F North Norfolk SSP 3 17.82 18 17.7 53.52
4th 51 Rachel Ling F North Norfolk SSP 3 18.89 19.3 18.2 56.39
5th 19 Sophie MacAllan F Norwich East SSP 3 19.15 18.95 19.31 57.41
6th 33 Megan Lait F West Norwich & Dereham SSP 3 19.38 19.75 18.9 58.03
7th 27 Lily Watson F Norwich SSP 3 19.64 19.62 19.73 58.99
8th 2 Olivia Heseltine F East Norfolk SSP 3 20.34 19.34 20.21 59.89
9th 41 Imogen Ramsdale F West Norfolk SSP 3 21.2 20.78 20.01 61.99
10th 4 Molly Sewell F East Norfolk SSP 3 21.91 22.04 22.4 66.35
11th 57 Amy Studer F Breckland SSP 3 24.15 23.19 999 1046.34
12th 58 Tamara Levin F Breckland SSP 3 25.05 24.51 25.11 74.67
Year 10-11 Girls                  
Position   Name M/F SSP Key Stage Run1 Run2 Run3 Total
1st 38 Rebecca Swales F West Norwich & Dereham SSP 4 18.89 18.32 17.98 55.19
2nd 23 Anna Parkin F Norwich East SSP 4 18.97 18.7 18.26 55.93
3rd 29 Bethan Cavendish F Norwich SSP 4 18.59 18.61 18.77 55.97
4th 56 Emily Paffett F North Norfolk SSP 4 20.36 19.5 18.91 58.77
5th 8 Chloe Sutherland F East Norfolk SSP 4 20.41 19.27 19.15 58.83
6th 14 Charlotte Hutton F South Norfolk SSP 4 20.52 18.98 19.52 59.02
7th 48 Alesha Jones F West Norfolk SSP 4 21.04 19.75 19.68 60.47
8th 39 Katie Mcardle F West Norwich & Dereham SSP 4 21.26 20.22 21.14 62.62
9th 37 Georgia Ingham F West Norwich & Dereham SSP 4 22.47 22.13 21.75 66.35
10th 62 Georgina Smith F Breckland SSP 4 23.54 22.19 22.44 68.17
11th 64 Gabbi Pepperell F Breckland SSP 4 23.1 25.97 23.9 72.97
Year 7-9 Boys
Position   Name M/F SSP Key Stage Run1 Run2 Run3 Total
1st 49 Oliver Dewson M North Norfolk SSP 3 16.17 16.05 15.9 48.12
2nd 36 Connor Chapman M West Norwich & Dereham SSP 3 17.04 16.73 16.48 50.25
3rd 17 Mikhail Kistyarov M Norwich East SSP 3 17 17.19 17.04 51.23
4th 18 Henry Earl M Norwich East SSP 3 18.57 18.45 17.83 54.85
5th 9 Eliot Clarke M South Norfolk SSP 3 19.03 18.32 18.15 55.5
6th 44 Brandon Tuttle M West Norfolk SSP 3 19.21 18.32 18.36 55.89
7th 28 Panayis Yiasimi M Norwich SSP 3 18.62 18.7 19.1 56.42
8th 35 Harry Williamson M West Norwich & Dereham SSP 3 23.99 20.02 18.4 62.41
9th 42 Joe Taylor M West Norfolk SSP 3 20.94 20.19 19.52 60.65
10th 1 Josh Cammock M East Norfolk SSP 3 19.78 19.94 20.49 60.21
11th 11 Andrew Smith M South Norfolk SSP 3 21.02 20.58 19.76 61.36
12th 43 Ewan Grummett M West Norfolk SSP 3 20.51 19.98 20.6 61.09
13th 10 Henry Nott M South Norfolk SSP 3 21.75 21.18 20.68 63.61
14th 52 Connor Rumbles M North Norfolk SSP 3 22.5 21.83 21.64 65.97
15th 3 James Barnes M East Norfolk SSP 3 22.19 21.94 22.21 66.34
16th 12 Huey Turner Saint M South Norfolk SSP 3 22.08 999 22.59 1043.67
17th 20 Max Walton M Norwich East SSP 3 999 999 999 2997
Year 10-11 Boys
Position Name M/F SSP Key Stage Run1 Run2 Run3 Total
1st 21 Theo Hewitt-Allard M Norwich East SSP 4 15.89 15.85 15.31 47.05
2nd 40 Scott Button M West Norwich & Dereham SSP 4 15.56 15.71 17.34 48.61
3rd 22 Ethan Geary M Norwich East SSP 4 16.63 16.3 16.22 49.15
4th 54 Adam Spruce M North Norfolk SSP 4 18.02 17.55 16.92 52.49
5th 13 Tom Wagg M South Norfolk SSP 4 18.34 17.61 17.19 53.14
6th 5 Ben Gibbs M East Norfolk SSP 4 17.91 17.75 18.14 53.8
7th 7 Bailey Molloy M East Norfolk SSP 4 17.93 17.79 18.3 54.02
8th 6 Alex Goff M East Norfolk SSP 4 18.13 17.95 17.92 54
9th 53 Connor Bunkle M North Norfolk SSP 4 17.85 18.34 999 1035.19
10th 47 James Stewart M West Norfolk SSP 4 18.95 18.44 18.01 55.4
11th 15 Mikey Payne M South Norfolk SSP 4 19.2 18.87 18.32 56.39
12th 32 Jonny Whitlock M Norwich SSP 4 19.5 18.74 18.65 56.89
13th 45 Tom Norman M West Norfolk SSP 4 19.58 19.06 18.51 57.15
14th 61 Stephen Gale M Breckland SSP 4 19.82 18.9 18.76 57.48
15th 30 Jake Beaugeard M Norwich SSP 4 20.27 19.1 18.92 58.29
16th 55 Miles Jamieson M North Norfolk SSP 4 19.33 19.25 19.27 57.85
17th 16 Jonny Davidson M South Norfolk SSP 4 999 19.68 19.17 1037.85
18th 24 Lewis Coe M Norwich East SSP 4 18.35 22.81 20.72 61.88
19th 46 Edward Little M West Norfolk SSP 4 20.91 20.24 20.35 61.5
20th 31 Ben Rawlinson M Norwich SSP 4 21.2 21.14 20.47 62.81
21st 63 Oliver Mowles M Breckland SSP 4 22.41 20.95 21.59 64.95

Day 2 of the Games will be held on Monday (10th March) and will see over 600 pupils from Year 4-6 take part in the Cross Countrty Finals at Greshams School in Holt.